- Rolą każdego z nas jest pamiętać, o tych którzy ojczyznę powołali na nowo i o tych, którzy przez te 104 lata nowej historii ojczyzny dbali o to, by ona pozostawała na mapach i na nowo rozwijała się w moc i siłę –mówił wójt Tomasz Lato podczas Gminnych Obchodów Narodowego Dnia Niepodległości. Świętowano je w Masłowie, Dąbrowie i Wiśniówce.
Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele Przemienienia Pańskiego odprawiona przez ks. proboszcza Piotra Motykę. Proboszcz w homilii zwracał szczególną uwagę na to, że wolność nie została dana nam na zawsze szczególnie w kontekście trwającej wojny na Ukrainie. Kapłan cytował również wieszczów narodowych, którzy przez wieki wyznaczali symbolikę patriotyzmu. Uroczystą liturgię śpiewem oprawił Chór Masłowianie pod kierunkiem Michała Kopcia.
Wśród uczestników mszy świętej byli między innymi goście: Henryk Milcarz, wiceprzewodniczący Sejmiku oraz Grzegorz Piwko, dyrektor Powiatowego Szpitala w Chmielniku.
Po modlitwie sprzed kościoła ruszył przemarsz do hali sportowej. Poprowadziły go poczty sztandarowe wszystkich jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z gminy Masłów, poczet masłowskiego oddziału Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz szkół w Masłowie, Mąchocicach-Scholasterii, Mąchocicach Kapitulnych.
Uczestników wydarzenia w hali sportowej witali wspólnie wójt Tomasz Lato wraz z Piotrem Zegadło, przewodniczącym Rady Gminy, wiceprzewodniczącym Ryszardem Szymczuchem, radnymi: Małgorzatą Kozubek, Wojciechem Habą, Ryszardem Filipowiczem, Andrzejem Kułakiem, Zenonem Pedryczem, Arturem Lisem, Januszem Obarą oraz sołtysami Agnieszką Pisarczyk, Anielą Cedro, Renatą Samiczak, Stanisławem Białowąsem, Edwardem Mazurem.
W swojej przemowie wójt podkreślał zjednoczenie narodu polskiego w kwestii dążenia do wolności. - Rolą każdego z nas jest pamiętać, o tych którzy ojczyznę powołali na nowo i o tych, którzy przez te 104 lata nowej historii ojczyzny dbali o to, by ona pozostawała na mapach i na nowo rozwijała się w moc i siłę – mówił wójt Tomasz Lato. - To radosne święto, które przeżywając wspólnie umacniamy wspólnotę naszej gminy. Dziękuję wszystkim świętującym dziś razem z nami - dodał.
W imieniu starosty kieleckiego głos zabrał Grzegorz Piwko, dyrektor Powiatowego Szpitala w Chmielniku.Później już scena należała do artystów z gminy Masłów. Część artystyczną poprowadził Wojciech Purtak, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom", które odpowiadało za organizację wydarzenia. W patriotycznym repertuarze wystąpili Chór Masłowianie pod kierunkiem Michała Kopcia, Dąbrowianki z instruktorem Grzegorzem Michtą i skrzypaczką Michaliną Cedro, Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą Arkadiusza Kasperka, Zuzanna Chrabąszcz, 47 Drużyna Harcerska Iskra ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Masłowie oraz poetka Jadwiga Wasik.
Po części oficjalnej uroczystości przeniosły się do miejsc pamięci narodowej. Jako pierwsze odbyło się spotkanie przed pomnikiem na Białej Górze w Dąbrowie, upamiętniającym bohaterów II wojny światowej, którzy w tym miejscu zostali rozstrzelani. Kwiaty złożyli przedstawiciele samorządu, OSP, Stowarzyszenia Nasza Dąbrowa oraz sołectwa Wiśniówka. Kolejnym punktem była Wiśniówka, gdzie przed pomnikiem ku czci marszałka Józefa Piłsudskiego podsumowano obchody.
Wójt Tomasz Lato podziękował wszystkim uczestnikom oraz osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia. Na duchowy wymiar świętowania zwrócił uwagę ks. Marek Blady, proboszcz parafii MB Częstochowskiej w Wiśniówce. O ważnej roli w kształtowaniu patriotycznych postaw i trosce o ojczyznę mówił Henryk Milcarz, wiceprzewodniczący Sejmiku, prezes Wodociągów Kieleckich. Specjalnym momentem była prezentacja sztandaru Kopalni Wiśniówka, który ma aż 92 lata! O sztandarze opowiadała delegacja miejscowej kopalni. Uroczystość zakończyło złożenie wieńców przez delegacje: samorządową, OSP i mieszkańców Wiśniówki. W każdym z miejsc pamięci wartę przy pomnikach pełni masłowscy harcerze z pwd. Beatą Nowakowską.
Na finał, zgodnie z tradycją, odbyło się patriotyczne spotkanie w świetlicy w Wiśniówce. Tam już na wszystkich czekał koncert w wykonaniu zespół Andrzej i Przyjaciele. Publiczność już od pierwszego utworu głośno śpiewała z wykonawcami i głośno domagała się kolejnych bisów. O podniebienia gości zadbały panie Osiedlowego Klubu Babiniec, które upiekły pyszne ciasta i rogaliki.